عوامل موثر در کیفیت گرانول

اساساً عوامل موثر در کیفیت گرانول با اعمال تغییراتی در جمع‌آوری ضایعات (پی وی سی)، فرآیند خط تولید و حتی مرحله اضافه نمودن افزودنی‌های گرانول ارزیابی می‌شود. در واقع در تمامی این مراحل با انجام هرگونه تغییری، کیفیت، ارزش و مرغوبیت گرانول تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

استفاده مجدد از وسایل، از جمله موضوعاتی بوده که از گذشته تا به امروز مورد توجه انسان‌ها قرار گرفته و امروزه به مراتب نیز بیشتر شده است. با توجه به افزایش جمعیت کره زمین و کاهش برخی منابع اولیه مانند منایع نفتی، و از طرفی گسترش بحث‌های زیست محیطی و اقتصادی، زمینه تولید مجدد محصولات پلاستیک و لاستیکی را فراهم کرده است.

صنعت بازیافت به خصوص در حوزه‌ی بسپار ( به ویژه پلاستیک و لاستیک) به یکی از مهم‌ترین روش‌های استفاده مجدد محصولات پلاستیکی تبدیل شده است. در این بین، تولید گرانول یکی از راهکارهای برجسته‌ای است که با ارتقاء کیفیت محصول نهایی، باعث سودآوری بیشتری شده و از سوی دیگر امکان گسترش کاربرد محصولات بازیافتی را فراهم می‌سازد. در ادامه این نوشتار به عوامل موثر در کیفیت گرانول و سایر پارامترهای فرآیندی و دستگاهی اثرگذار در کیفیت گرانول پرداخته می‌‌شود،  لطفا با ما همراه باشید.

صنعت گرانول

گرانول در حقیقت شکل متفاوتی از یک پلیمر است که تنها تفاوت آن با پلیمر اصلی، در یکسری از خواص فیزیکی است. گرانول‌ها اصولاً مواد با ارزشی هستند که از مواد بازیافتی مانند پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پی وی سی و … تولید می‌شوند، که به لطف آن‌ها بسیاری از صنایع و تولیدکنندگان توانسته اند با هزینه اولیه به نسبت کمتر، محصولات گوناگونی را تولید و روانه بازار کنند.

اساساً عوامل موثر در کیفیت گرانول  با اعمال تغییراتی در جمع‌آوری ضایعات، فرآیند خط تولید و حتی مرحله اضافه نمودن افزودنی‌های گرانول ارزیابی می‌شود. در واقع در تمامی این مراحل با انجام هرگونه تغییری، کیفیت، ارزش و مرغوبیت گرانول تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

گرانول در حقیقت شکل متفاوتی از یک پلیمر است که تنها تفاوت آن با پلیمر اصلی، در یکسری از خواص فیزیکی است. گرانول‌ها اصولاً مواد با ارزشی هستند که از مواد بازیافتی مانند پی وی سی تولید می‌شوند، که به لطف آن‌ها بسیاری از صنایع و تولیدکنندگان توانسته اند با هزینه اولیه به نسبت کمتر، محصولات گوناگونی را تولید و روانه بازار کنند.

عوامل موثر در کیفیت گرانول کدام است؟

همانگونه که بیان شد گرانول‌ها از دو نوع ماده اولیه با کیفیت و بازیافتی تولید می‌شوند، مواد با کیفیت به دلیل کاربرد خوب و مزایای قابل قبولی که دارند احتیاجی به تغییر نداشته و بیشتر تمرکز ما در این مقاله پیرامون مواد اولیه بازیافتی است. در ادامه به عوامل اصلی که در کیفیت مواد بازیافتی تأثیر گذار هستند، اشاره می‌شود.

گیفیت گرانول‌های حاصل از مواد بازیافتی پس از گذرندان ۶ مرحله زیر قابل ارزیابی هستند

۱- کیفیت مواد اولیه ورودی

یکی از مسائل تأثیرگذار برروی کیفیت گرانول، کیفیت مواد اولیه ورودی است. مواد مورد استفاده شده، معمولاً به دو صورت با کیفیت و بازیافتی هستند. زمانیکه ماده اولیه باکیفیت باشد این کیفیت می‌تواند باعث تولید گرانول‌های مرغوب ‌شود. در حالی که مواد بازیافتی بیشتر برای تولیدات با کیفیت پایین‌تر انتخاب می‌شوند.

مواد بازیافتی موادی هستند که در مراحل قبلی بازیافت شسته شده وبه صورت پرک درآمده‌ تا برای تولید محصول وارد دستگاه اکسترودر شوند. این مواد ، می‌توانند به میزان زیادی مورد استفاده قرار گیرند.  حفظ کیفیت  این مواد یکی از عوامل موثر در کیفیت گرانول و حتی از عوامل روان سازی پروسه تولید گرانول است.

در حقیقت بهتر است از گرانول‌هایی استفاده شود که کیفیت محصول نهایی را ارتقاء دهد، اما با این حال بسیاری از افراد تولید کننده برای تولیدات خود از مواد ضایعاتی استفاده می‌کنند تا بتوانند از هزینه‌های اولیه تولید خود بکاهند.

۲- اهمیت پخش جمع‌آوری مواد بازیافتی

اولین مرحله‌ای که بر روی کیفیت گرانول بازیافتی اثر می‌گذارد مرحله جمع‌آوری مواد بازیافتی است. هرچه مواد بازیافتی تازه‌تر باشند و یا در معرض نور و حرارت کمتری قرار گرفته باشند، مواد اولیه مرغوب‌تری هستند و درهنگام آسیاب، می‌توان پرک مطلوب‌تری از آن‌ها تولید کرد.

باید توجه داشت که دریافت بار ضایعاتی مطلوب و کافی برای تولید پرک، یکی از مهم‌ترین و شاخص‌ترین فعالیت‌های تولید کننده پرک است؛ زیرا هرچه کیفیت بار ضایعاتی بهتر باشد، پرک مرغوب‌تری را می‌توان تولید کرد.

۳- شستشو مواد بازیافتی

پس از مرحله جمع‌آوری ضایعات و در نظر گرفتن نقش دپو، مسأله شستشو مواد بازیافتی باید مورد توجه قرار گیرد. این مرحله هم قبل از آسیاب و هم بعد از آسیاب باید انجام شود که این نشان دهنده اهمیت این مرحله در تولید گرانول است و نیاز است که به بهترین شکل ممکن انجام شود.
هرچه پرک‌ها از مواد اضافی مانند الودگی‌، گل و لای و روغن‌های اضافی بهتر پاک شوند، محصول نهایی تولید شده دارای کیفیت و مرغوبیت بالاتری است.

نکته‌ای که در این مرحله باید رعایت شود این است که این مواد باید با دقت بسیار زیادی شستشو داده شوند و همچنین حرارتی که در حین شستشو  ممکن است به مواد اولیه گرانول برسد، بیش از حد نباشد، زیرا از کیفیت محصول نهایی می‌کاهد.

۴- کیفیت دستگاه‌های آسیاب

هر دستگاهی که ساخته می‌شود نیاز به سرویس و نگهداری دارد که برای دستگاه‌های گرانول‌ساز نیز این موضوع صدق می‌کند.  دستگاه‌های گرانول‌ساز از جمله دستگاه‌هایی هستند که می‌توانند ارزش گرانول مواد بازیافتی را رقم بزنند. شکل بدنه، تیغه‌ها و سایر بخش‌های این دستگاه می‌تواند در تولید محصول مرغوب تعیین کننده باشد. البته آنچه که در آسیاب اهمیت دارد تنها خرد کردن نیست، بلکه جداسازی قطعات غیر پلیمری نیز امر مهمی است.

یکی از موارد مهم در مورد دستگاه‌های آسیاب بررسی کندی تیغه دستگاه است. از جمله مواردی که باعث کندی این تیغه‌ها می‌شود، انجام چند فرآیند آسیاب بصورت پیوسته است، زیرا ممکن است در برخی موارد، آلاینده‌های چسبیده به ضایعات با شستشو اولیه از بین نروند که در این حالت  با بررسی کیفیت تیغه‌ها،و اطمینان از عدم کندی آن‌ها می‌توان مجدداً از فرآیند اسیاب استفاده کرد.

۵- کنترل خط تولید گرانول

کنترل خط تولید یکی از بخش‌هایی است که عامل انسانی جزئی از آن است البته به طبع این کنترل اگر با دستگاه‌های مکانیزه و الکترونیکی صورت گیرد، کار عوامل انسانی را آسان‌تر می‌کند. هرچقدر کارکنان بخش کنترل کیفی، ماهرتر و باتجربه‌تر باشند، طبیعتاً تأثیر بهتری بر کیفیت گرانول مواد بازیافتی برجای خواهند گذاشت.

۶- افزودنی‌های گرانول

یکی از نکاتی‌که در هنگام تولید گرانول به آن توجه می‌شود، اضافه کردن افزودنی‌هاست. این مواد در هنگام ذوب شدن پرک‌ها در دستگاه، به آن‌ها اضافه می‌شوند. بهبود عملکرد گرانول‌های بازیافتی و همچنین برطرف کردن ضعف‌های ذاتی محصول از خواص این افزودنی‌ها است.

افزودنی‌های مورد استفاده در تولید گرانول بازیافتی شامل یکی از موارد زیر است:

۱-۶)  پایدارکننده‌ها

پایدارکننده‌ها یکی از افزودنی‌های مهمی هستند که در کیفیت و ارزش گرانول مواد بازیافتی نقش مستقیمی دارند. یکی از نقش‌های مهم این افزودنی، جلوگیری از تخریب گرانول پیش از رسیدن به دما فرآیند است و علاوه براین باعث عدم چسبندگی ماده ضایعاتی با سطح داخلی اکسترودر می‌شوند.

۲-۶) نرم کننده‌ها

وظیفه این مواد پایین آوردن دما انتقال ماده ضایعاتی است که این باعث نرم شدن و انعطاف پذیری محصول می‌شود. در واقع میزان استفاده از این افزودنی در محصول، همان درصد انعطاف پذیری محصول را نشان می‌دهد. ارزش این افزودنی هنگامی آشکار می‌شود که محصول تحت فشار یا کشیدگی قرار گیرد.

رنگ یکی از عوامل موثر در کیفیت گرانول

یکی از عوامل تأثیرگذار در افزایش کیفیت گرانول، رنگی است که برای تولید گرانول به آن افزوده می‌شود. یکی از نکات مهم این بخش این است که هرچه رنگی که برای گرانول‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل طیف رنگ‌های متعددی باشد (رگه‌های مشکی رنگ در آن دیده شود)، کیفیت گرانول تولیدی نیز به نسبت آن کاهش خواهد یافت وهرچه این رنگ به بی رنگی نزدیک‌تر باشد کیفیت محصول افزایش می‌یابد.
در حالت کلی بهترین گزینه برای ارتقا کیفیت محصولات، استفاده از گرانول‌‌های بی رنگ و شفاف است.

یکی دیگر ازنکات مهم این بخش، توجه به قیمت نهایی محصول است. درواقع هر چه رنگ محصول رو به شفاف بودن باشد، قیمت گرانول تولیدی افزایش یافته و هرچه رگه‌های مشکی یا هم خانواده مشکی در رنگ افزودنی دیده شود، قیمت آن کاهش می‌یابد.

یکی از عوامل تأثیرگذار در افزایش کیفیت گرانول، رنگی است که برای تولید گرانول به آن افزوده می‌شود. یکی از نکات مهم این بخش این است که هرچه رنگی که برای گرانول‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل طیف رنگ‌های متعددی باشد (رگه‌های مشکی رنگ در آن دیده شود)، کیفیت گرانول تولیدی نیز به نسبت آن کاهش خواهد یافت وهرچه این رنگ به بی رنگی نزدیک‌تر باشد کیفیت محصول افزایش می‌یابد.

دستگاه گرانول ساز

یکی دیگر از عوامل موثر در کیفیت گرانول، کیفیت دستگاه گرانول‌ساز است. طراحی مارپیچ این دستگاه را بر اساس جنس ماده ضایعاتی تنظیم می‌کنند، به عنوان مثال برای تولید موادی مانند نایلون، مارپیچ را با عمق کم طراحی می‌کنند.

برای تولید گرانول با کیفیت باید از فیلتر یا توری در دستگاه گرانول‌ساز استفاده شود. نقش این فیلتر جدا کردن ناخالصی‌ها باقی مانده در ماده مذاب پلیمری است که در سایز‌های ۴۰ تا ۱۲۰ درجه‌بندی می‌شوند. هرچقدر این درجه بالاتر باشد منافذ فیلتر ریزتر خواهد بود و جداسازی بهتر صورت می‌گیرد.

یکی دیگر از عوامل موثر در کیفیت گرانول، کیفیت دستگاه گرانول‌ساز است. طراحی مارپیچ این دستگاه را بر اساس جنس ماده ضایعاتی تنظیم می‌کنند، به عنوان مثال برای تولید موادی مانند نایلون، مارپیچ را با عمق کم طراحی می‌کنند.

جمع بندی

در صنعت گرانول‌سازی از دو نوع ماده اولیه با کیفیت (پودری شکل) و ماده بازیافتی برای تولید محصولات پلاستیکی و لاستیکی استفاده می‌شود و بهتر است در این صنعت، بخش بازیافت با توجه بیشتری روبرو شود. می‌توان گفت استفاده از گرانول یک گزینه ایده آل برای کاهش هزینه‌های اولیه و تولید محصولات با کاربردهای گسترده‌تر برای انواع صنایع خواهد بود.  بنابراین برای تولید گرانول با کیفیت، شناخت عوامل موثر در کیفیت گرانول یک امری ضروری و الزامی است که باید توسط تأمین کنندگان محصولات پلاستیکی رعایت شود. شما می توانید برای تهیه انواع گرانول و استعلام قیمت، به صفحه خرید گرانول مراجعه کنید.

2 thoughts on “عوامل موثر در کیفیت گرانول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *