کامپاند پلی آمید (PA) یکی از پرکاربردترین ترموپلاستیک‌های مهندسی است که تقریباً در هر صنعت و بازاری کاربرد دارد. آنها به دلیل دوام و استحکام بالا معمولاً در صنایع نساجی، خودروسازی، فرش، ظروف آشپزخانه و لباس‌های ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ترموپلاستیک در صنایع مختلف آنقدر کاربرد دارد که بدون وجود این ماده و ترکیبات آن، ساخت بسیاری از محصولات صنعتی با مشکل مواجه می‌شود.

با توجه به اهمیت این ماده در صنایع مختلف، در ادامه بیشتر در مورد مزایا، کاربرد و خرید کامپاند پلی آمید صحبت خواهیم کرد؛ پس با ما در شمس جاوید اروند همراه باشید.

کامپاند پلی آمید چیست؟

کامپاند پلی آمید جزء پلیمرهای ترموپلاستیک است که به صورت طبیعی و مصنوعی وجود دارند؛ به عنوان مثال پشم و ابریشم جزء نمونه‌های طبیعی این ماده هستند. این ماده به دلیل خواص قابل توجه خود مانند استحکام مکانیکی عالی، مقاومت شیمیایی و پایداری حرارتی مناسب معروف شده است.

مزایای کامپاند پلی آمید

ویژگی‌های متمایز این ترموپلاستیک باعث شده که کاربردهای فراوانی داشته باشد و بازار بزرگی را به خود اختصاص بدهد. برخی از مزایای کامپاند پلی آمید عبارتند از:

  • خواص مکانیکی عالی از جمله استحکام کششی بالا
  • انعطاف‌پذیری بالا
  • چقرمگی بالا
  • قابلیت رنگ‌پذیری بالا
  • مقاومت در برابر سایش
  • مقاومت در برابر خزش
  • و مقاومت در برابر روغن‌ها و بسیاری از حلال‌ها

کاربرد کامپاند پلی آمید

همان طور که گفتیم مزایای کامپاند پلی آمید باعث شده که در صنایع فراوانی کاربرد داشته باشد. تنها بخشی از موارد استفاده کامپاند پلی آمید شامل صنایع زیر می‌شود:

خودروسازی

در صنعت خودروسازی از این ماده برای تولید سیم و کابل، فن‌های خنک کننده، ورودی هوا، کانال‌های هوای توربو، پوشش سوپاپ‌ها و موتور، مخازن ترمز و فرمان، چرخ دنده‌های برف پاک‌کن شیشه جلو اتومبیل و سرعت‌سنج استفاده می‌شود.

صنعت الکترونیک

مزایای کامپاند پلی آمید باعث کاربرد گسترده آن در صنعت الکترونیک شده است که در آن عمدتاً برای تولید کلید و پریز، سوکت‌ها، دو شاخه‌ها و دستگاه‌های نصب آنتن استفاده می‌شود.

الیاف تجاری

این ماده در تولید انواع الیاف تجاری منجمله فرش، لباس، کمربند ایمنی، لوازم داخلی خانه، طناب و تقویت‌کننده لاستیک کاربرد فراوانی دارد.

ساخت و ساز

مقاومت بالای کامپاند پلی آمید باعث شده که در صنعت ساختمان‌سازی برای تولید لوله، کابل و مصالح کف‌سازی ساختمان مورد استفاده قرار‌بگیرد.
علاوه بر اینها، کاربرد کامپاند پلی آمید در تولید اقلام مصرفی (مانند اقلام بسته‌بندی و ظروف)، خدمات بهداشتی، صنعت هوافضا و غیره کاملاً مشهود است.

خرید کامپاند پلی آمید از پتروهانیک

آینده بازار کامپاند پلی آمید بسیار روشن است. پیش‌بینی می‌شود که بازار این ترموپلاستیک پرکاربرد در آینده رشد ترکیبی مناسبی را تجربه کند. این رشد را می‌توان به عوامل متعددی نسبت داد. اولاً تقاضای رو به رشد برای مواد سبک وزن و بادوام در تولید خودرو، باعث افزایش تقاضا برای کامپاند پلی آمید می‌شود؛ زیرا این مواد، علاوه بر کاهش وزن خودرو، باعث بهبود بهره‌وری سوخت آن می‌شوند. ثانیاً افزایش تصاعدی روند کاربرد کامپاند پلی آمید در صنایع الکترونیک نیز مزید بر علت می‌شود. در نهایت، افزایش تقاضا برای پلی آمید در صنعت بسته‌بندی نیز به گسترش بازار آن کمک شایانی می‌کند. به همین دلیل علی‌رغم چالش‌های پیش روی این بازار مانند نوسان قیمت مواد خام، همچنان می‌توان بازار رو به رشدی را شاهد بود.

از این رو خرید کامپاند پلی آمید با ‌کیفیت یکی از دغدغه‌های به ‌حق فعالان صنایع مختلف محسوب می‌شود. ما در شرکت دانش بنیان شمس جاوید اروند با استفاده از فن آوری‌های روز دنیا و بهره‌گیری از خطوط تولیدی پیشرفته، قادریم کامپاند پلی آمید مورد نیاز شما را با مناسب‌ترین قیمت و کیفیت بالا در اختیارتان قرار دهیم.

برای خرید کامپاند پلی آمید از پتروهانیک و دریافت قیمت کامپاند پلی آمید، می‌توانید از طریق خطوط ارتباطی شمس جاوید اروند با ما در ارتباط باشید و از راهنمایی‌های کارشناسان مجرب ما نیز استفاده کنید.